מה יקרה אם
אני לא אתגייס?
מי גייס את
הגבינה שלי?
כמה חיילים צריך
כדי להחליף נורה?
של מי
הבטחון
הזה?
אל תתנו לנו רובים
גיוס לכולם—לא בבית ספרנו

סירוב מצפוני מוצהר

(10/7/14)
מאז תחילת המבצע הצבאי בעזה ("צוק איתן") נודע על חייל מילואים אחד שנשפט לתקופה של עשרים יום בכלא צבאי לאחר שסירב להתייצב לצו שמונה, אתר וואלה! פרסם את סיפורם של שני רופאים שערקו בשל פעולות הצבא שהגדירו כ"לא מוסריות", ובתנועת "פרופיל חדש" מדווחות על כ-30 מילואימניקים נוספים שפנו לעזרה ושבכוונתם להמנע מגיוס בצו שמונה.
צוק איתן, סירוב מצפוני מוצהר
מכתב השמיניסטים (29/10/09)
אנו, בנות ובני נוער יהודים וערבים מכל רחבי הארץ החתומים מטה, מצהירים ומצהירות שנפעל כנגד מדיניות הדיכוי של ממשלת ישראל בשטחים הכבושים ובשטחי מדינת ישראל ועל כן נסרב לקחת בפעולות אלו, המתבצעות בשמינו על-ידי צבא ההגנה לישראל.
מכתב השמיניסטים, סירוב מצפוני מוצהר
פורום הורי הסרבנים (20/10/03)
הודעה לעיתונות של פורום ההורים, המדווחת על ישיבת המשפט של חמשת סרבני הכיבוש (נועם בהט, אדם מאור, חגי מטר, שמרי צמרת ומתן קמינר) שהתקיימה ב-20/10/03
משפט הסרבנים, פורום הורי הסרבנים, סירוב מצפוני מוצהר
שני וורנר (8/5/03)
ישראל היא המדינה היחידה בעולם בה מתקיים גיוס-חובה לנשים. שני וורנר, פעילה במכתב השמיניסטים ובפרופיל חדש, בוחנת את תופעת סרבנות הגיוס בקרב נשים. מתוך גליון מיוחד של "הרובה השבור" (בטאון תנועת WRI הבינלאומית), מס' 58, מאי 2003. מבוסס על מאמר מאת סרגיי סנדלר
סירוב נשים, סירוב מצפוני מוצהר, המנעות
אמנון הלל (8/3/02)
הסרבן אמנון הלל מספר על ההליכים והתהליכים השונים שהובילו אותו לכלא הצבאי, ולועדת המצפון, שבסופו של עניין פטרה אותו משירות צבאי.
עדויות, סירוב מצפוני מוצהר