מה יקרה אם
אני לא אתגייס?
מי גייס את
הגבינה שלי?
כמה חיילים צריך
כדי להחליף נורה?
של מי
הבטחון
הזה?
אל תתנו לנו רובים
גיוס לכולם—לא בבית ספרנו

גיוס וסרוב

Error message

  • Deprecated function: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; views_display has a deprecated constructor in include_once() (line 3576 of /home/newprofi/public_html/new/includes/bootstrap.inc).
  • Deprecated function: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; views_many_to_one_helper has a deprecated constructor in require_once() (line 127 of /home/newprofi/public_html/new/sites/default/modules/ctools/ctools.module).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /home/newprofi/public_html/new/includes/menu.inc).
מול חברה מיליטריסטית המאדירה את הצבאיות וחובה חוקית להתגייס, מדי שנה עשרות אלפי צעירים וצעירות בוחרים ובוחרות שלא לקחת חלק בצבא הישראלי. למעשה, רק כחצי מכל שנתון של אזרחי ישראל מתגייס לצבא, ורבים נוספים משתחררים במהלך השירות הצבאי. הסיבות לכך מגוונות—כלכליות, אידאולוגיות, רפואיות, ואף חוסר התאמה או רצון להצטרף למערכת דכאנית, אלימה וגברית. כל כמה שהשירות הצבאי הוא לרבים נטל (ולרבים אחרים—נכס), הסירוב וההימנעות משירות צבאי אינם דבר פשוט כפי שאוהבים להציג אותו בתקשורת.
בחלק זה של האתר תמצאו דיון בשאלת חובת השירות וברעיונות העומדים מאחוריה. כמו כן, נעקוב אחרי צעירים וצעירות שבחרו אחרת.
וחוץ מזה, רשת הליווי לסרבנים ונמנעים מציעה מידע ותמיכה למי שהחליטו לא להתגייס או לצאת מהצבא. אל תחששו להיעזר בה!
מכתב השמניסטים 2014 (9/3/14)
הבוקר נשלח לראש הממשלה, בנימין נתניהו, מכתב החתום על ידי עשרות בנות ובני נוער שגדלו והתחנכו בישראל, ובו הם מצהירים על כוונתם לסרב להתגייס לצה"ל. סירובם נועד למחות נגד הכיבוש המתמשך והחדירה של הצבא לחיים האזרחיים, המעמיקה את השוביניזם, המיליטריזם, האלימות, אי השוויון והגזענות.
תגיות: מכתב השמיניסטים
הקבוצה הדרוזית נגד גיוס (15/12/13)

סיף אבו סיף - סרבן מצפון דרוזי מוחזק בבידוד בכלא צבאי

סיף אבו סיף, בן 18 משפרעם, נשפט ל15 יום בכלא 6 בעתלית על סירוב להתגייס לצבא. הסירוב שלו להתגייס הוא אידיאוליגי ודתי. ביום שני, ה9.12, סיף נשלח לבידוד על סירובו לגזור את שערו, כפי שהחוק צבאי דורש. סירובו של סיף הוא, כאמור, על בין היתר בסיס דתי, אך בניגוד לחרדים, הצבא אינו מוכן לשקול את שיחרורו של סיף על בסיס דתי - מצפוני.

 

עו"ד רוואן אגרבייה, מתנועת פרופיל חדש, ביקרה את סיף בכלא ושמעה על התנאים הקשים בבידוד:

תגיות: סרבנים, בידוד, דרוזים
הקבוצה הדרוזית נגד גיוס (15/12/13)
עשרות פעילים ופעילות השתתפו ביום שבת בתאריך 14/12/13 בהפגנה שנערכה אל מול כלא 6 הצבאי (עתלית), כאות הזדהות וסולידריות עם סרבני הגיוס הדרוזים וכנגד גיוס החובה שנכפה על הצעירים הדרוזים מאז שנת 1956.
תגיות: סרבנים, כלא 6, דרוזים
פרופיל חדש (1/12/13)

לאחרונה נודע לעומר סעד, בן 18 מהישוב מע'אר, שתאריך הגיוס שלו הוקדם לתאריך ה4.12.13. עומר מתכוון לסרב לגיוס. 

עומר כתב באחרונה לשר הביטחון מכתב המסביר את סירובו:

 

לכבוד שר ה"ביטחון"; הנושא: סירוב לשרת בצבא

 

אני זהר א-דין עומר מחמד סעד מכפר מע'אר, החתום מטה, קיבלתי צו התייצבות בלשכת הגיוס ל-31 באוקטובר 2012, לבדיקת כשירות גופנית. אני מבקש להבהיר את הנקודות הבאות:

תגיות: עומר סעד, סרבנות מצפון
(24/11/13)
רבים מבין האנשים שפונים אלינו מפחדים מקבלת סעיף הפטור- פרופיל 21. רבים חוששים שפרופיל 21 יפגע בהם בהמשך החיים. פנו אלינו גם אנשים שהיו מוכנים לעשות הכל - לשבת בכלא הצבאי או אפילו לארגן לעצמם תיק פלילי אזרחי - כדי לקבל פטור משירות צבאי, אבל לא פרופיל 21. כמובן שיכולות להיות לאנשים כל מיני סיבות טובות באמת מדוע להתעקש לצאת מהצבא לא על פרופיל 21. למשל, סרבניות מצפון מוצהרות עשויות להעדיף פטור מטעמי מצפון או אפילו ישיבה בכלא על-פני פרופיל 21 כי עבורן חשוב הפן ההצהרתי והציבורי של הסירוב. אבל חוץ מכך, בהודעה הזו ננסה להסביר קצת יותר טוב את מצב העניינים האמיתי לגבי פרופיל 21 - מה זה בעצם פרופיל 21, מה מקור השמועות לגביו, במה, אם בכלל, שונה פרופיל 21 מפטורים אחרים, ומה ההשלכות האמיתיות שלו בחיים. בבמדריכים אחרים באתר תוכלו לקבל מידע כיצד מקבלים סעיף זה.
תגיות: פרופיל 21, מיתוסים
רלה מזלי (8/3/13)
הצגת הסוגיה של המנעות משירות צבאי כתנועה חברתית רחבה שנוגעת ברבדים רבים בחברה הישראלית
תגיות: המנעות, סירוב
פרופיל חדש (24/2/13)
הקדמה לפרוייקט איסוף-עדויות של סרבניות מצפון.
תגיות: עדויות
אנונימית (24/2/13)
מתוך פרוייקט איסוף עדויות של סרבניות מצפון
תגיות: עדויות
אנונימית (24/2/13)
מתוך פרוייקט איסוף עדויות של סרבניות מצפון
תגיות: עדויות

Pages