חקירה נגד פרופיל חדש

פרופיל חדש לוגו

במאי 2008 הגיש הפורום לשוויון בנטל עתירה שדרשה מהרשויות לסגור את פרופיל חדש בטענה שהעמותה מעודדת הסתה להשתמטות משירות צבאי. בעקבות העתירה (שנדחתה בהמשך) הודיע בספטמבר 2008 היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, על החלטה לפתוח נגד פרופיל חדש בחקירה פלילית, בחשד לעבירות של הסתה להשתמטות מצה"ל וסיוע לקבלת פטור במרמה.

ב-26.4.09 – ערב יום הזיכרון – פשטו שוטרים לבתיהם של פעילים ופעילות של פרופיל חדש, זימנו אותם לחקירה והחרימו מחשבים ומסמכים. שישה מהפעילים עוכבו לחקירה, וחמישה נוספים זומנו לחקירה בהמשך. הפעילות שעוכבו לחקירה שוחררו בערבות ובתנאים מגבילים, לפיהם אסור להם ליצור קשר עם חברי התנועה במשך חודש, ומעל ראשם ריחף איום במשפט וכליאה. ארבע מחשבים שלהם הוחזקו במשך חודש במשטרה; מחשבים של בני זוג של מעוכבות ומחשב של ילדה בכיתה ד', בתה של אחת הנחקרות, הוחרמו אף הם, והוחזרו אחרי שהפעילות שוחררו בערבות.

בעקבות המעצרים פרסמה תנועת פרופיל חדש הודעה לעיתונות ופנתה במכתב למשנה לפרקליט המדינה, בטענה שמדובר בהתקפה קשה על בחופש הביטוי, אפקט של הפחדה והשתקה שאינו ראוי למדינה דמוקרטית. שורה של אישים וארגונים בישראל ובעולם הביעו זעזוע וזעם על הניסיון להאשים את העמותה בהסתה לאי-גיוס ובסיוע להפרת חוק, והאשימו את מערכת אכיפת החוק בישראל בפעולה בוטה של ניסיון השתקה:

  • קואליציית נשים לשלום, שפרופיל חדש חברה בה, ארגנה ב-30.4.09 הפגנת מחאה נגד החקירה הפוליטית של פרופיל חדש מול תחנת משטרה בתל-אביב, שבה השתתפו עשרות. משטרת תל-אביב פיזרה את ההפגנה הלא אלימה באלימות, פצעה מפגינה ועצרה שמונה מפגינים ומפגינות למשך הלילה, בצעד שבית המשפט הכריז שאינו מוצדק.
  • הקואליציה גם יזמה מודעה "כולנו פרופיל חדש", שפורסמה בעיתון "הארץ" למחרת הפשיטה, וקראה להפסיק מייד את החקירה נגד "פרופיל חדש" ואת הרדיפה של פעילות ופעילים פוליטיים בישראל, בחתימת 26 ארגוני חברה אזרחית בישראל.
  • 24 ארגוני נשים וארגונים פמיניסטיים פנו לשר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' וליועץ המשפטי לממשלה בדרישה להפסיק לאלתר את חקירת המשטרה נגד פעילי התנועה, את ניסיונות ההפחדה ואת כל הניסיונות לדיכוי ולרדיפה של פעילים ופעילות פוליטיים.
  • פורום הסטודנטים של החוג למדעי המדינה באוניברסיטת תל-אביב הפיק אירוע פומבי שעסק ברדיפת התנועה ובשאלת חופש הביטוי, בהשתתפות שופטת בית המשפט העליון בדימוס דליה דורנר, עו"ד טליה ששון, לשעבר מפרקליטות המדינה, פרופ' מרטין שרמן ורלה מזלי, חברת פרופיל חדש.
  • בארה"ב, ארגון Jewish Voice for Peace יצא בקריאה למחות בפני היועץ המשפטי לממשלה על הקרימינליזציה של פרופיל חדש, שיותר מ-5,000 אנשים נענו לה.
  • מאמרי דעה של חברות ותומכות פרופיל חדש התפרסמו בעיתונים ובאתרי חדשות בישראל, באנגליה, באירלנד, בהולנד, ובארצות הברית (למשל "הפחדה", מרים הדר מירשוואם; מאמר של רלה מזלי ב-Guardian; מאמר של עידן חלילי ב-YNET).
  • קבוצת זוכות פרס נובל, ובתוכה שירין עבאדי מאיראן, פרסמה מכתב מחאה נגד רדיפת פרופיל חדש.
  • ארגון הקווייקרים בארה"ב (AFSC), שהוא בעל מעמד בינלאומי חשוב בכל הקשור להגנה על זכויות אדם וגם זכה על כך בפרס נובל, פנה במכתב ישיר לשרת החוץ של ארה"ב לפני ביקור ראש ממשלת ישראל בוושינגטון, תוך המלצה להציג בפניו את נושא החקירה כפן של שלילת חופש המצפון בישראל.
  • הרבה מאוד תומכות בארץ ובחו"ל כתבו לנו ישירות והפיצו הלאה מידע על החקירה ועלינו.

 

בתחילת נובמבר 2009 הודיעה פרקליטות מחוז ת"א על סגירת תיק החקירה הפלילית נגד פעילי פרופיל חדש, מטעמים של חוסר אשמה או חוסר ראיות. שנה לאחר מכן, בתחילת נובמבר 2010, פסקה נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש, שהעתירה לפירוק העמותה נדחית. 

תנועת פרופיל חדש לא מסיתה אף אחד שלא להתגייס, אלא רק מייעצת למי שכבר קיבל את ההחלטה. זאת, משום שצה"ל לא נותן למתגייסים את המידע הדרוש להם, כמו האפשרות להגיע לוועדת מצפון, או הליך קבלת הפטור בגין בעיות נפשיות. 

החקירה נפתחה בשל לחצים מצד בכירים בצבא וגורמים אזרחיים מקורבים אליהם, במסגרת אווירה ציבורית של "עליהום" נגד כל מי שאינו מתגייס לצבא, ונגד כל מי שמעז לבקר את הצבא הישראלי ופעולותיו, את התרבות המיליטריסטית ומדיניות הכיבוש, והיוותה ניסיון פוליטי לסתימת פיות. לא היה לה בסיס אמיתי, מלבד הרצון להפחיד ולהרתיע את אנשי התנועה ואת הקבוצה ההולכת ומתרחבת של צעירות וצעירים שאינם מתגייסים.

אנחנו זקוקות לתרומתך!

באמצעות:

או העברה בנקאית:

פרופיל חדש
בנק הפועלים (קוד 12)
סניף ראשי רמת השרון (קוד 630)
חשבון מספר 421120
IBAN IL210126300000000421120