סירוב מוצהר

סירוב מוצהר הוא אקט של התנגדות אקטיבית לגיוס לצבא, שמנומקת בסיבות מצפוניות, פוליטיות או אידיאולוגיות ונעשית תוך הבעת עמדה פומבית, לפעמים גם מול התקשורת. הסרבנים המוצהרים בוחרים בדרך כלל להגיע לבסיס הגיוס ביום הגיוס שנקבע להם ושם להצהיר על סירובם להתגייס. בבחירה זו יש סיכון מודע של כליאה, לרוב בגין סירוב פקודה, מה שמוביל את רוב הסרבנים המוצהרים לכלא, לתקופה שנעה בין כמה ימים לכמה חודשים, ובמקרים קיצוניים גם כמה שנים.

היתרון הגדול של הסירוב המוצהר הוא בכך שאת יכולה ללכת עם האמת שלך עד הסוף ולהטיח אותה בפנים של המערכת. בשביל רבות, זהו תהליך מעצים, שבו את מרגישה עוצמה ומסוגלות, ולומדת לנסח את עצמך בעל-פה ובכתב. בתהליך הסירוב המוצהר את לוקחת על עצמך מידה מסוימת של שליחות ציבורית, נותנת דוגמה אישית לאחרים ויכולה לעורר תקווה והשראה באנשים הפועלים לשלום ומתנגדים לעוולות ולכפייה, כאן וברחבי העולם.

אחרי כליאתם, סרבנים מוצהרים יכולים לבקש לראות קב"ן ולנסות להשתחרר בגין פרופיל 21, או להמשיך בסירובם המוצהר להתגייס, תוך תקופות כליאה חוזרות ונשנות, עד שיקבלו פטור מטעמי אי התאמה (מניסיוננו זה לוקח הרבה זמן ואי אפשר לחזות מראש כמה). אף על פי שלרוב האפשרות לפנות לקבלת פטור נפשי נותרת פתוחה גם לסרבניות מוצהרות, היו תקופות שבהן הצבא קיבל החלטה למנוע מהן גישה לפטור הזה באופן גורף. אם את שוקלת להפוך לסרבנית מוצהרת, עליך להיות מוכנה נפשית מראש לתרחיש הגרוע ביותר. חשוב שיהיה לך ברור מראש שמשך הזמן שתידרשי לשהות בכלא אינו ידוע מראש, ולא בהכרח נמצא בשליטתך.  אחרת, ההשלכות הפסיכולוגיות עלייך עלולות להיות כבדות ביותר, ובנוסף ייתכן שהצבא ילמד מהמקרה שלך שכדאי לו להקשות את ידו גם עם הבאות אחרייך.

ישנם כמה תנועות וארגונים בארץ ובעולם (ביניהם גם פרופיל חדש) שתומכים בסרבנים מוצהרים בדרכים שונות: מכתבי תמיכה, דברור תקשורתי, עזרה של עו"ד ועוד. אם בכוונתך לסרב אנחנו מזמינות אותך לפנות אליהם או אלינו כדי לקבל את המעטפת שמגיעה לך.

אנחנו זקוקות לתרומתך!

באמצעות:

או העברה בנקאית:

פרופיל חדש
בנק הפועלים (קוד 12)
סניף ראשי רמת השרון (קוד 630)
חשבון מספר 421120
IBAN IL210126300000000421120