בחקירתי בחרתי לשמור על זכות השתיקה, עכשיו אני רוצה לענות

דנה

לראשונה בחיי הבנתי מה הפריע לי באמת וממה סלדתי כל הזמן הזה. בפעם הראשונה הבנתי עד כמה ההורים שלי הם קורבנות, עד כמה אני ואחיי קורבנות. עד כמה חברה ששולחת את ילדיה להילחם, שמחנכת אותם מגיל צעיר כל כך שכל מה שמכוער ובזוי בטבע האנושי ראוי להנצחה, בדמות מערכת שמהווה חלק מחייה של כל אחת מאתנו החל מגן הילדים ועד בכלל. האדם ההוא האומלל שהתקשר אליי באמצע הלילה התבייש עד עמקי נשמתו. הוא לא הצליח להבין מדוע הוא מספר לי את מה שסיפר. הוא אמר, "חשבתי תמיד שכל זה לא קרה באמת. אף אחד אחר לא אמר שום דבר, אף אחד לא התנהג כאילו קרה משהו לא בסדר. חשבתי שדמיינתי הכל."

המשך…

חקירת החקירה

רלה מזלי

סדרת "חקירת החקירה" מקווה לחולל היפוך בכיוון הצפייה והמעקב. בעדכונים האלה, הנחקרות, אנחנו, נצפה בחוקרים – במוסדות ובאנשים – ונעקוב אחרי מציאות החקירה לפרטיה. נספר חוויות אישיות, נתאר השפעות, נתעד תובנות ומחשבות של נחקרות – גם של נשים וגברים שזומנו למשטרה וישבו פיזית מול שוטרים ושאלות, וגם של חברות תנועת פרופיל חדש הנתונה, כולה, בחקירה.

נענה לשאלה שלכן: "מה קורה?", תוך סירוב, בעצם מתן התשובה, לצנזורה עצמית; מגדירות ומנהלות באופן פעיל, על פי דרכנו, את "החקירה". נפיק בכך סרטוט יותר ברור של הדרכים בהן מופעל עלינו כוח ונזהה צמתים להתנגדות.

המשך…

עדכון על החקירה

חברות ותומכים יקרים,

רבים מכם התייצבו לצד פרופיל חדש בתקופה האחרונה, ורצינו להודות לכם מקרב לב. למעלה מ-5,000 מכתבים ששלחתם לפרקליט המדינה במחאה על הקרימינליזציה של פרופיל חדש, באמצעות האתר של Jewish Voice for Peace, נגעו ללבנו, כמו גם פעולות רבות אחרות שנקטתם כפי שהצענו באתר שלנו.

אנו כותבות לכם כדי לדווח שנראה כי קולכם מצליח לחצות את חומת האדישות של הרשויות הישראליות. מחלקת זכויות אדם במשרד החוץ שלחה לרבים מכם תגובה רשמית מטעמם, עדות לכך שהם לא מצליחים להתעלם מההתגייסות האדירה של תומכי פרופיל חדש ברחבי העולם, והם מוצאים את עצמם נאלצים להצטדק.

אנו כותבות לכם כדי לבקש מכם להמשיך בעבודתכם החשובה; אנא כתבו שוב לרשויות שאתם לא השתכנעתם מהעמדת הפנים של דאגה לזכויות אדם וללשון החוק (כתובות למשלוח מכתבים ניתן למצוא כאן).

המשך…

פרופיל חדש נחקרת

רבים מכם כבר שמעו:

לאחרונה חלה החמרה חדה בניסיון המתמשך של רשויות המדינה להציג את תנועת פרופיל חדש כגורם פלילי, ניסיון שנפתח בספטמבר 2008, בהודעת היועץ המשפטי לממשלה על חקירה פלילית של התנועה. בעשרים ושישה באפריל, ערב יום הזיכרון, משטרת ישראל הפיקה מופע תיאטרון פוליטי. היא "פשטה" – כך בהודעתה לעיתונות – על בתי שישה פעילים ופעילות במקומות שונים בישראל, כאילו עמדה מולה "משפחת פשע" מסוכנת, וזימנה את הפעילים לחקירה. תוך ניצול ציני של האבל הטקסי ומטעני יום הזיכרון לחללי הצבא, המשטרה סימנה בפעולתה אנשים המערערים על המשקל המוגזם של צבא וצבאיות בחברה האזרחית בישראל והדירה אותם מהקהילה הלגיטימית.

תנועת פרופיל חדש פרסמה מייד הודעה לעיתונות. תוך יום, גם "קול יהודי לשלום", ארגון הפועל בארה"ב, יצא בקריאה לפעולה דחופה של תומכיו וחבריו.

פעילות ופעילי פרופיל חדש שעוכבו לחקירה שוחררו בערבות ובתנאים מגבילים; המחשבים האישיים שלהם הוחרמו ונשארו במשך חודש בידי המשטרה. במהלך הימים הבאים, המשטרה המשיכה לזמן פעילות ופעילים נוספים לחקירה.

בהמשך תוכלו לקרוא כיצד אנו מבינות את מסע הדיכוי שעורכת הממשלה לצד בקשה מצידנו, פרופיל חדש, לתמיכה. אנחנו זקוקות לכן ומעריכות מאוד כל תמיכה שתוכלו להציע.

המשך…

חקירת פרופיל חדש וחופש הביטוי

רלה מזלי
אוניברסיטת תל-אביב
14 מאי 2009

אשרת שטנגל, אנלין קיש, רותם קינברג, דנה פרנק, רענן פורשנר, נמרוד עברון, סרגיי סנדלר, מרים הדר, בלהה גולן, אמיר גבעול, רוני ברקן.

הנה הם ביניכם, אלה שהמשטרה "פשטה" – ככה היא ניסחה את זה – על הבתים הפרטיים והדירות-בשכירות שלהם, בשבע בבוקר, בערב יום הזיכרון בהפקה חריגה, ראוותנית. הכאילו-מבצע הכאילו-נועז הזה הציב מייד את האנשים האלה וגם אותי ועוד הרבה אחרות בתפקיד של סוכנים סמויים ברשת מסוכנת.

אז הנה הם – אלה שנחקרו תחת אזהרה, אלה שהיום, בהוראת המשטרה, אסור להם לדבר זה עם זו, או להיפגש, אם כי, מותר להם לשהות כאן יחד באותו מרחב ציבורי.

המשך…

הפחדה

מאת: מרים הדר מירשוואם

הפחדה, אני לומדת בימים אלה, זה כשאת מגלה שהחוק יכול לפנות נגדך, להתנכל לך. זה לא ממש בא בהפתעה: אני חיה במדינה הנשלטת על ידי כוחות הבטחון, מדינה שבה החוקים, שעדיין לרוב מגנים על אנשים כמוני, כבר מזמן קיבלו פרשנות שונה ומופעלים בצורה אחרת לגמרי כלפי האזרחים הפלסטינים. אולם כל מה שידעתי עד כה קיבל מימד חדש עתה, אחרי שנחקרתי על ידי אדם ששמו עמיחי ( "העם שלי חי"). לוקח זמן מה עד שאני קולטת, אי שם, באמצע רשימת השאלות של החוקר שלי, שהשיחה איתו אינה מתבצעת על פי הכללים הרגילים של דיאלוג ושל תקשורת אזרחית. שום דבר בחיי לא הכין אותי לכך: כל מילה שאני אומרת, לא זו בלבד שתוקפא ותישמר לנצח (אחר כך אתבקש לחתום על הפרוטוקול; התחושה היא כאילו חתמתי על ויתור על המילים שאמרתי, ניתקתי את קו החיים שלהן) – אלא שאפשר יהיה גם להשתמש בה כנגדי. אני תחת אזהרה של קריאה משבשת. אפילו בדקדוק אין מתחשבים כאן.

המשך…

יש מה לחקור, לא במשטרה

מעצרם של פעילות ופעילי "פרופיל חדש" הוא הוכחה מוחצת לטענת האירגון: הצבא חדר כבר והשחית את כל תחומי חיינו. הגיע הזמן לנהל על זה תחקיר ציבורי
מאת עפרה ישועה-ליית

אנלין קיש, מרים הדר, סרגיי סנדלר, אמיר גבעול, בלהה גולן, אושרה, רותם, נמרוד ורענן הם חברים שלי ושל בתי. רובם ביקרו בביתנו אך מאז שהתברר שאנלין אלרגית לחתול שלנו פגישותנו מתקיימות בבתים אחרים. מאחדת אותנו – ואיתנו עוד כמה עשרות אזרחים מן השורה, מכל המקצועות ובקשת רחבה של גילאים – דאגה עמוקה מאוד מהתופעות המכוערות של התדרדרות החברה הישראלית לחברה מבוהלת, שטופת שנאה פחדנית, המוכנה לשים את כל יהבה על גורם מאחד ו"בטוח" אחד הנושא לשווא את השם "צבא ההגנה לישראל".

המשך…

סיפורה של ל'

בעקבות האירועים, הפצתי את הידיעה בקרב חברותי, והנה הסיפור שקיבלתי:

סיפורה של ל': באופן אישי אני מוכרחה להודות שארגון פרופיל חדש היה משמעותי עבורי ועבור משפחתי, שכן באופן עקיף, הוא היה כרוך בסגירת מעגלים בתוך המשפחה שלי.

מעשה שהיה כך היה. כאשר היה בני הצעיר בן 13 וחצי, קיימתי איתו את השיחה בהא רבתי, על החלטתי לחיות עם נשים, ולהיות לסבית. היה לו מאד קשה, הוא כעס, והיה לו קשה לקבל את זה, למרות שלדבריו, כבר ידע. זה לא היה לו חדש, זה רק דובר באופן גלוי בפעם הראשונה. בשיחה שהייתה לנו, אמרתי לו, בין השאר, שאני מבינה את הכעס שלו, אבל שידע שאני נותנת לו גם מתנה גדולה מאד לחיים, בבחירה שעשיתי.

הוא הסתכל בי בסקרנות מוסווית, מרים חצי גבה כאילו בחוסר עניין, ואז אמרתי לו שהמתנה שאני נותנת לו היא שאם הבחירה שלי לגיטימית בעיני, ואני מבקשת שהמשפחה שלי תקבל אותה ותאפשר אותה, הרי בכל בחירה שהוא יעשה יום אחד בחייו, אני אצטרך להיות שם בשבילו, לקבל את בחירתו ולתמוך בו. כי לא יתכן שאני אבחר במשהו וארצה את האיפשור שלו בתוך המשפחה, ושזה לא יהיה כך, כאשר הוא יעשה יום אחד את הבחירות שלו.

ואכן, כאשר הגיע לגיל 18, והחליט שלא להתגייס לצה"ל מטעמי מצפון, הייתי איתו שם בבחירה שלו, בבירור המעמיק שעשה לגבי עד כמה הוא מוכן ללכת עם העניין הזה עד הסוף, מה המשמעות של הדבר הזה לגביו, ומהם המחירים שיש לדבר עבורו.

ארגון פרופיל חדש היה המקום הראשון שעזר לו בבירור הזה, והם היו שם בגדול. הם לימדו אותו על עצמו, הם ליוו אותו לכל אורך התהליך, ואני יחד איתו, היינו שם. יחד עמדנו בוועדת מצפון, יחד ליבנו את הנושאים שהועלו, ויחד הצלחנו לשכנע את וועדת המצפון שתשחרר את בני מצה"ל. ואכן בני היקר לא שירת בצבא, אך שירת את המדינה בדרכו שלו. הוא בחר להתנדב ולחיות שנתיים בכפר שמטפל באנשים מפגרים, להיות חלק מהמקום, ולתת את כל כולו מתוך הבנה שחובתו לשרת, אך הוא חייב לעשות זאת בדרכו שלו. וכך, באופן עקיף, כפי שאמרתי, ארגון פרופיל חדש מהווה באופן סימבולי מעין סגירת מעגל עבורי ועבור בני הצעיר, בבחירות שעשה בחייו.

זהו הסיפור, ושיהיה לכולנו סוף שבוע נחמד ונעים.

אלימות משטרתית ומעצרים בהפגנת תמיכה בפרופיל חדש

אתמול, עשרות רבות של פעילות ופעילים הפגינו מול תחנת המשטרה בה מתנהלת חקירת פרופיל חדש. המשטרה פיזרה את ההפגנה באלימות רבה ועצרה שמונה פעילות ופעילים. שופט שראה את העצורים בבוקר ביקר את המשטרה ושיחרר את העצורות.
המשך…

מרים הדר, אחת מפעילות פרופיל שנעצרו ונחקרו הדליקה משואה

ביום שלישי האחרון  עדינה עבירם, חברת פרופיל חדש ומרים הדר, אחת מפעילות פרופיל חדש שנעצרה כחלק מהחקריה הפלילית המתרחשת נגד פרופיל חדש ופעיליה, הדליקו משואה. המשואה הודלקה כחלק מטקס המשואות האלטרנטיבי שיוזמת תנועת יש גבול בקביעות. בטקס הודלקו 12 משואות על ידי פעילי שלום שיוויון וצדק חברתי שנשאו דברים.
המשך…

העמוד הבא →

This site uses a Hackadelic PlugIn, Hackadelic SEO Table Of Contents 1.6.0.