מה יקרה אם
אני לא אתגייס?
מי גייס את
הגבינה שלי?
כמה חיילים צריך
כדי להחליף נורה?
של מי
הבטחון
הזה?
אל תתנו לנו רובים
גיוס לכולם—לא בבית ספרנו

מיליטריזם בחינוך

(2/10/14)
פרויקט "דרך ארץ ושמים" שבמסגרתו נפגשים קצינים עם תלמידי תיכון יצא לדרך. גם הפגנות המחאה נגד "שטיפת המוח של התלמידים"
מיליטריזם בחינוך
נ'—מורה בחטיבת ביניים (15/6/13)
השיח המאמין בחינוך לערכים עושה שימוש במילים אלימות. הערכים המועברים לילדות ולילדים מועברים להם על-ידי הקניה, הנחלה, החדרה, הטפת מוסר. במסגרת כזו של שפה אלימה, אין מקום לטיפוח של חינוך המעודד חשיבה עצמאית והבעת עמדות, והחינוך האינדוקטרינטיבי מתמזג היטב עם מטרות של חנוך מיליטנטי והאחדת התודעה הקולקטיבית סביב הנכון – שהוא בהכרח הצבא, והלא-נכון, שהוא האישי, הרגיש, החושב.
מיליטריזם בחינוך, שלח, ערכים מיליטריסטיים
//
יסמין מועלם (14/6/13)
מערכת החינוך המשובש מנסה בכל משאביה לעוות לי את התפיסה. פולין, יום בעקבות לוחמים, גדנ"ע וימי זיכרון. אני מסיימת בקרוב 12 שנות לימוד ואין שמחה ממני להשאיר מאחור את העכבר מעבדה שהייתי עבור המערכת; כלי קיבול לרעיונות האלימים שלה. צברתי הרבה כעס ושאלות וביום הזיכרון האחרון התיישבתי לכתוב אותן. הצטרף אליי עוד חבר מהשכבה ויחד יזמנו מפגש אלטרנטיבי ביום הזיכרון בבית הספר.
מיליטריזם בחינוך, התנגדות, יום הזיכרון
עידן לנדו (13/6/13)
מתוך הבלוג "לא למות טיפש": מן העיתונות: צה"ל מגייס תלמידי תיכון לחיל התקשוב. ה"שוחרים" עולים על מדים החל מכיתה י' ומקבלים הכשרה טכנולוגית לשירות בחיל. אל שתי הכיתות שכבר פועלות בקרית גת ורחובות יצטרפו חמש כיתות השנה. בחיל התקשוב מסבירים: "המוטו הוא לקצר את משך ההכשרה לשירות בחיל כדי שהצעירים ישובצו במהירות בתפקידים שלהם. גם לאור קיצור השירות, היה צריך למצוא פטנט לקצר את ההכשרה הדרושה. לכן אנחנו מתחילים להשפיע על תכנים לפני הגיוס לצבא, והחבר'ה האלו יוכלו להגיע יותר מוכנים לשירות הפעיל." עוד נמסר, שכחלק מהמעבר המתוכנן לבסיסים ההדרכה והתמיכה בקריית הבה"דים סמוך לבאר שבע, ניכרת השקעה רבה בפריפריה הדרומית, ומשם ינסו באגף התקשוב לשאוב "שוחרים" מתאימים.* * *ישיבת סיכום והערכה של ראש אג"ת ועוזריו, אי-שם בקריה
מיליטריזם בחינוך, גיוס ילדים, שוחרים
יוסי גורביץ (10/6/13)
מתוך הבלוג "החברים של ג'ורג'":  אין שום סיבה ללמד ילדים ישראלים על כלי נשק כימיים, או על טווח הרקטות שבידי האויב. מה בדיוק הם אמורים לעשות עם המידע הזה? כלומר, אם ישראל היתה מדינה נורמלית, לא היתה סיבה כזו. ישראל איננה כזו: היא מדינה מיליטריסטית עד לשד עצמותיה. ספק אם יש הרבה מדינות אחרות שמרשות לקציני צבא להכנס לבתי הספר כדי להפחיד את התלמידים.
מיליטריזם בחינוך, פחד
פרופיל חדש (1/6/13)
הכנה לצה"ל באתר חיל חינוך—פעילות בתיכוניםתלמידי תיכון מנסחים שבועת אמונים לצה"למשחקי פאתוס ביום הזיכרוןתלמידי בי"ס מחלקים חבילות לחייליםכניסת קצינים לבתי ספר (נקודות שונות—כאן, וכאן)ראשון לציון "העיר המובילה בגיוס לצה"ל" ; עוד מראשון לציון—פרויקט "אחרי!" בשיתוף סטודנטים."עץ ערכים" של בתי ספר בירושלים, בין השאר מודד גיוס לצבאהכנה לצה"ל במתנ"סים בקרית אתא.הכירו את בני הנוער הכי מורעלים שישגדנ"ע בבית הספרטקס יום הזיכרון, עירוני ה', ת"אצה"ל עורך אימונים קרביים בתיכון אליאנסהשקר הגדול על משתמטי צפון תל אביבמפקד מיט"ב על אחוזי גיוס נמוכים של תיכונים בתל-אביבאחוזי גיוס בבתי ספר בתל-אביב—ותגובות המנהלים לאחוזי הגיוס אצלםדו"ח פרופיל חדש על גיוס ילדים בישראל (2004)מאמרים נוספים בנושא באתר פרופיל חדש
מיליטריזם בחינוך, יום הזיכרון
מסתבר שחינוך זה פוליטי (31/1/13)
מתוך הבלוג "מסתבר שחינוך זה פוליטי":  כאשר אני בוחנת את מערכת החינוך שבה "סרבנות גדנ"ע" היא סטייה, מערכת חינוך שבה הדמות החינוכית הראויה לילדות וילדים במצוקה היא חיילת במדים, מערכת חינוך שבה מורים יתוגמלו לא על היכולת שלהם לקדם ילדים וילדות לאושר ולמימוש עצמי וחברתי, אלא לשירות המדינה וצעדיה הפוליטיים, כאשר אני בוחנת מערכת חינוך כזו, נראה לי כל הסיפור הזה כתכנית ריאליטי אחת גדולה: "חייל נולד" אם תרצו. במצב כזה מערכת החינוך אינה מערכת תהליכית בה צומחים הילדים והילדות, מתפתחים, חווים התקדמות ורגרסיה, מתבגרים ונהיים צעירים חולמים ומשכילים. אלא, מערכת החינוך היא תחרות. תחרות שבסופה מנצח החייל הקרבי יותר, הלוחם הטוב יותר, האדם העיוור יותר, האכזרי יותר, הקסנופובי יותר.
מיליטריזם בחינוך, גדנע, מורות חיילות
אנונימי (14/11/12)
מתוך הבלוג "מעונן חלקית": סעיף השירות למדינה/אחוז מתגייסים שייך לקטיגוריית ה"הישגים חברתיים וערכיים" שלפיהם מתגמלים מורים ובתי ספר בישראל, אבל הוא הרכיב הערכי המובהק היחיד בקטיגוריה הזו, והיחיד שלא קשור ישירות ללימודים עצמם (האחרים הם התמדה, קרבה לבגרות וקליטת חינוך מיוחד). כלומר, משרד החינוך אומר לנו שהערך היחיד שמצדיק תגמול הוא שירות בצבא – לא מעורבות בקהילה. לא השתתפות בחיים האזרחיים והפוליטיים. לא עזרה לזולת. לא דאגה לאחר. לא שמירה על הסביבה.
מיליטריזם בחינוך, עוז לתמורה
(22/4/12)
ביקורת מצד תושבי רמת אביב נגד אימוני צה"ל בין כותלי תיכון אליאנס. "איך היו מגיבים ילדיי אם היו נתקלים בחבורה של חיילים מושחרי פנים ונושאי נשק?" שואל אחד התושבים
חינוך, מיליטריזם בחינוך

Pages