מה יקרה אם
אני לא אתגייס?
מי גייס את
הגבינה שלי?
כמה חיילים צריך
כדי להחליף נורה?
של מי
הבטחון
הזה?
אל תתנו לנו רובים
גיוס לכולם—לא בבית ספרנו

תקופת כליאה חמישית לסרבן המצפון אוריאל פררה

- אנא הפיצו בתפוצה רחבה -

תקופת כליאה חמישית לסרבן המצפון אוריאל פררה, להלן פרטים מלאים ודרכי פעולה ותמיכה. 

 

אוריאל פררה, בן 18 מבאר שבע, הגיע ביום שני 21.7.2014 ללשכת מיטב, והצהיר שוב על סירובו לשרת בצבא. אוריאל הגיש בעבר בקשה לוועדת המצפון השייכת לצבא אולם בקשתו נדחתה לאחר ראיון עמו. אוריאל הצהיר על סירובו לשרת בצבא מטעמים מצפוניים בשל התנגדותו לכיבוש העם הפלסטיני וקיפוח זכויות הפלסטינים בישראל. עם הגעתו ללשכה הוא הצהיר על סירובו ונשפט לתקופת כליאה של 20 ימים בכלא 6 ליד עתלית.

יום לפני כליאתו הדגיש אוריאל את סירובו למתקפה על עזה בדבריו הבאים:

"שלום, שמי אוריאל פררה. אני בן 19, מבאר שבע. ישבתי בכלא 70 ימים, ארבע כליאות, בגלל שסירבתי להתגייס לצבא מטעמי מצפון. הסיבות הן שהצבא מפר זכויות אדם בשטחים, הורג ומשפיל את העם הפלסטיני. בשבילי בתור בן אדם דתי - זה מנוגד לתפיסה שאלוהים ברא את כולנו בצלמו, ואין לנו שום זכות לפגוע בחיי אדם. כרגע יש מבצע בעזה, והצבא תוקף מטרות שבהן נהרגים חפים מפשע, נשים וילדים. מקווה שהמבצע הזה יסתיים כבר, והכיבוש גם ייגמר, ושנחיה בשלום בארץ. מחר אני צריך להתייצב בבקו"ם ולסרב עוד פעם. אני אכנס לתקופה חמישית של כליאה, ואני גאה בעצמי שאני נכנס ויושב בכלא , ולא שותף לפשעי מלחמה."

להלן קישור לווידיאו מיום 20.7.2014.

יצוין, כי במהלך תקופת כליאתו הראשונה אוריאל נתקל ביחס מחפיר וביזוי אמונתו הדתית בכלא, ונענש על סירובו המצפוני ללבוש מדים בכלא הצבאי בכליאתו באגף למשך יומיים. אוריאל גם נמנע מיצירת קשר עם עורכת דינו טלפונית למשך שבוע ימים, ומקבלת מכתבים לכלא במהלך ימי כליאתו האחרונים בטענה כי תכניהם אסורים! אנו פועלים במישור המשפטי בעניין.

להלן קישור לווידאו של אוריאל בו מדבר על סירובו וכליאותיו האחרונות.

להלן דברי אוריאל לפני כליאתו השניה מיום 18.5.14:

"קוראים לי אוריאל פררה, ב-27/4/14 נכלאתי ל- 20 יום בכלא שש, כיוון שסרבתי לשרת ולהיות חלק בצבא כובש, אנטי-דמוקרטי, מפר זכויות אדם ואזרח. שוחררתי ב-16/5/14 יום שישי. כשחזרתי הביתה הרגשתי שינוי עצום, שינוי בין להיות כלוא לחופשי, וסוף-סוף הוצאתי מתוכי את כל העצב שהיה סגור אצלי במהלך הכליאה, עצב על זה שהייתי כלוא לא בגלל שאני רוצח, אנס או עברניין, אלא להפך, בגלל שהתנגדתי לכל הפעילות האנטי-דמוקרטית של הצבא בשטחים, כי לא רציתי להיות שותף לפעילות הזו. הם ניסו לשבור אותי, שמו אותי באגף הבודדים יום וחצי, והתעללו בי התעללות נפשית. אחר כך העבירו אותי לפלוגת כלואים שבה יושבים כלואים על תיק פלילי או בחורים שהיו עריקים הרבה זמן. כל מה שביקשתי זה לעשות שירות לאומי במקום השירות הצבאי, אפילו 3 שנים, אבל לצבא זה לא היה אכפת, הם כלאו אותי בגלל דעותיי, בגלל שאני מתנגד למסגרת שלהם ולכל העוול שהם עושים לפלסטינים. כשהעבירו אותי לתא עם עוד אסירים הסתדרתי איתם יפה, רובם היו שם עריקים בגלל בעיות כלכליות. העברתי את הזמן בקריאה ובלימוד תורה, פתרתי סדוקו ותשחצים עם עוד 2 כלואים שם. הכלואים לא קוראים ספרים ולכן השעמום הוא בלתי נסבל, לרובם אין בגרויות, יצא לי ללמד מתמטיקה לכלוא אחד והרבה שאלו אותי שאלות לגבי יהדות ותורה ורצו להתחזק בדת. הייתי בתא מספר 4, היינו שם כ-10 כלואים, מיטות ברזל קומותיים עם קפיצים, בתא יש מצלמה. בתא 4 הרצפה שבורה ולכן כשוטפים עם מים, הרבה מים נשארים מתחת לרצפה וזה גורם לריקבון, ואנחנו מרחים את כל הריקבון הזה. היו גם תולעים במקלחת. רוב הכלואים מעשנים הרבה שם ולכן המפקדים יודעים שאם מישהו מהכלואים לא מתנהג כמו שהם רוצים אז הם שוללים לו קנטינה והוא לא יכול לקנות סיגריות. הם יודעים שאני לא מעשן ולכן שללו שיחות טלפון, ל-8 ימים בהתחלה ובסוף לעוד 3 ימים. בקיצור הם פוגעים איפה שהכי כואב לנו.
נותנים לנו 4 דקות שיחת טלפון ביום, לי נתנו זמן להתפלל כל יום 3 תפילות. בשבוע האחרון הם לא מסרו לי את המכתבים שאמא שלי והרבה אנשים שלחו לי דרך פקס בטענה שהמידע שבמכתבים אסור ושהם לא רוצים שזה יכנס לתא. גם שללו שיחת עורך דין בימים האחרונים שזה חמור מאוד. הם ממש הגזימו איתי במהלך הכליאה הזאת.

עוד מעט אני צריך להתייצב בבקו"ם לכליאה שנייה, אני מודה לכם על כל התמיכה ועל כל מכתבים ששלחתם לי למרות שבכלא לא נתנו לי אותם. 
ישוחרר עומר סעד , כל סרבני המצפון ואת כל האסירים הפוליטיים!.
די לכיבוש, שחררו את פלסטין!" 

להלן הצהרת אוריאל על סירובו:
https://www.youtube.com/watch?v=x7ZeMChVCHQ 

להלן דבריו של פוררה מתוך ראיון עם אוריאל במגזין 972+


מה אפשר לעשות?

1. הפצה

אנא הפיצו הודעה זו ואת המידע הכלול בה בתפוצה רחבה ככל האפשר, לא רק באמצעות דואר אלקטרוני, אלא גם דרך אתרי אינטרנט, רשתות חברתיות, בתקשורת הקונבנציונלית, מפה לאוזן וכיו"ב.

2. מכתבי תמיכה בסרבן

אנא שלחו מכתבי תמיכה באוריאל, דרך כתובת האימייל messages2prison@newprofile.org ובנוסף לכתובת הכלא הנ"ל:

אוריאל פררה(מ.א. 8004295)
כלא 6
ד"צ 01860, צה"ל
פקס: 04-9540580

כיוון ששלטונות הכלא הצבאי אינם מתמידים על העברת דואר לסרבנים באופן סדיר, אנו ממליצים לשלוח מכתבים גם דרך כתובת האימייל ואנו נדאג להעברתם במהלך הביקורים.

3. מכתבים לרשויות

מומלץ מאוד לשלוח מכתבי מחאה, רצוי בפקס, אל הגורמים הבאים:

מר משה יעלון, 
שר הביטחון
לשכת שר הביטחון
הקריה
תל-אביב 61909
פקס: 03-6962757
טל':  03-6975220
דוא"ל sar@mod.gov.il : או pniot@mod.gov.il

 

רצוי לשלוח העתקים למפקד הכלא, לכתובת:

מפקד כלא 6
כלא 6
ד"צ 02507, צה"ל
פקס: 04-9540580
טל':  04-9540555

עוד כתובת שימושית למשלוח פניות היא הפרקליט הצבאי הראשי:

תא"ל דני עפרוני,
הפרקליט הצבאי הראשי
מִפְקדת הפרקליטות הצבאית הראשית
ד"צ 9605, צה"ל
פקס: 03-5694526

 

חשוב במיוחד לשלוח מכתבי מחאה למפקד מיטב, כיוון שבידיו תימצא בסופו של דבר ההחלטה כמה פעמים נוספות ישבו הסרבנים\ות בכלא לפני שישוחררו סופית. אותו קצין אחראי גם להפעלתה של "וועדת המצפון":

אל"מ גיל בן שאול,
מפקד יחידת מיטב
תל-השומר
ד"צ 02718
צה"ל
פקס: 03-7376033

 

:: ניתן לשלוח פקס דרך האינטרנט באתר פרי פקס ::

להלן מכתב לדוגמה, שניתן להשתמש בו, או בטקסט שונה, במשלוח המכתבים. מומלץ בהחלט להכניס בנוסח שינויים לפי ראות עיניכם:

א.ג.נ.

נודע לי כי אוריאל פררה (מ.א. 8004295), סרבן מצפון לשירות צבאי, סירב לשרת בצבא ונכלא בפעם החמישית לתקופת 20 ימים בכלא 6 שבעתלית.
כליאתם של סרבני מצפון דוגמת פררה מהווה הפרה ברורה של החוק הבינלאומי ושל זכויות אדם בסיסיות. מדובר בהרשעה חוזרת של אדם על עבירה שכבר נשפט לגביה, עניין הפוגע קשות בשלטון החוק ובדין הבינלאומי הרואה בכליאה חוזרת כמעצר שרירותי.
על-כן אני פונה אליך בדרישה לשחרר את אוריאל פררה לאלתר, ולהימנע מכליאתו בעתיד. כמו כן, אני פונה אליך בדרישה שתפעל למניעת הישנותם של מקרים דומים. על המערכת שבראשה אתה עומד לנהוג בכבוד בסיסי בסרבניות וסרבני מצפון, ובכל באי עולם.

בברכה,

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

נמשיך לעדכן על התפתחויות נוספות.

תודה על תמיכתכם,

צוות פרופיל חדש