מה יקרה אם
אני לא אתגייס?
מי גייס את
הגבינה שלי?
כמה חיילים צריך
כדי להחליף נורה?
של מי
הבטחון
הזה?
אל תתנו לנו רובים
גיוס לכולם—לא בבית ספרנו

עכשיו בכלא הצבאי 24/4/2009

- אנא הפיצו בתפוצה רחבה -

 

תקופת כליאה ראשונה לסרבנית נטע משלי ודיווח על סירובו של איתי מ. פרטים מלאים והצעות פעולה – להלן.


בעדכון היום מידע על סרבנית וסרבן. רשאונה נטע משלי, מחותמותמכתב השמיניסטים 2008, בת 18 מתל-אביב, שהתחילה היום (23/4) את תקופת הכליאה הראשונה שלה. נטע הגיעה אתמול (22/4) לבסיס מיט"ב (לשעבר בקו"ם) בתל-השומר, והכריזה על סירובה להתגייס. על סירוב זה היא נשפטה תחילה לשבעה ימי ריתוק לבסיס (בטענה שאין מקום פנוי בכלא הצבאי לנשים), אולם למחרת הובאה שוב בפני קצין שיפוט ונשפטה שוב, הפעם ל-20 ימי מחבוש. נאמר לה שהתקבל אישור מיוחד מהפרקליטות הצבאית לשפוט אותה שוב על אותה פעולה עצמה.

לקראת כניסתה לכלא הכינה נטע את ההצהרה הבאה:

אינני מוכנה לקחת חלק בארגון אשר מבצע פשעי מלחמה שגובים את חייהם של אלפי חפים מפשע, ארגון אשר בשם ההומניזם והדמוקרטיה כופה עלי ועל בני גילי להקריב מחיינו ואת חיינו למען שקט מדומה, שקט שלא יבוא עד שישראל תחליט לוותר על מדיניות המלחמה ולפנות לכיוון השלום. לכן, כצעד קטן להפסקת מעגל הדמים, אני מסרבת להתגייס לצבא.
 

נטע משלי צפויה להשתחרר מהכלא ב-10/5, אך סביר שתיכלא שוב לאחר-מכן. כתובתה בכלא:

   נטע משלי (מ.א. 6044321)

 

   כלא 400

 

   ד"צ 02447, צה"ל

 

  פקס: 03-9579389

כיוון ששלטונות הכלא מעבירים דואר אל סרבנים באופן לא סדיר, אנו ממליצים לשלוח עותקים מהמכתבים גם באימייל לכתובת: shministim@gmail.com, והמכתבים יועברו במהלך ביקורים. המלצות נוספות לפעולה מפורטות להלן.

מידע על סרבן נוסף, (שאינו נמצא בכלא כרגע, אך נכלא לאחרונה ועלול לשוב לכלא בקרוב) מגיע מעמיתינו בתנועת "יש גבול": איתי מ., בן 20 מנס ציונה, חייל בגדוד חרוב בחטיבת כפיר (יחידה שכל תכליתה אכיפת הכיבוש בשטחים), הסכים בתחילה לשרת בשטחים מתוך אמונה שיוכל "להשפיע מבפנים" ולמנוע פגיעות בזכויות אדם, אך סירב להמשיך לשרת בשטחים בעקבות חוויותיו שם. הוא נכלא ל-17 יום בכלא 6, וממתין כעת להחלטת מפקד היחידה שלו שאיים עליו בכליאה חוזרת. במכתב המכריז על סירובו כתב איתי בין היתר

אני, שגדלתי על חינוך שלפיו צריך לתרום לחברה גם אם זה לא תמיד נוח וגם אם הדבר כרוך בנתינה עצמית, מכריז כי לא אקח חלק בהמשך דיכוי העם הפלסטיני בשטחים הכבושים ולא אשתתף בפעולות שיטור ובשמירה על ההתנחלויות המשמשות לכך.

אינני מקבל את הטיעונים שהכיבוש נחוץ למען שמירה על בטחון המדינה כי הוא כבר נמשך ונמשך 42 שנה ואיתו נמשך הדיכוי של העם הפלסתינאי שנלחם לחירות לאומית. באלימות שלנו, בהשפלה, בפגיעה החמורה בחוק הבין לאומי ובמדיניות האפרטהייד שאנחנו מיישמים בשטחים אנו נקצור רק טרור ועוד טרור, ומעגל הדמים רק יילך וייגדל משני הצדדים…

כשאני, פטריוט וציוני מכריז על סרבנותי אני רואה את טובת המדינה לנגד עיניי, אני עושה זאת מתוך דאגה עמוקה למוסריות המדינה שבה אני חי, מדינה שאני מאוד אוהב וכואב לי לראות אותה מתדרדרת כך אל תהום [אי] המוסריות, כואב לי לראות כיצד ההתנחלויות גורמות לברוטליזציה של החברה הישראלית.

את נוסח המכתב המלא ניתן לקרוא כאן. לעת עתה אין צורך לנקוט בפעולות מחאה קונקרטיות בעניינו של איתי (נעדכן אם וכאשר ייכנס שוב לכלא), אולם בהלחט ניתן ומומלץ להזכיר גם אותו במכתבי מחאה שנשלחים לרשויות.

מה אפשר לעשות?
ראשית, אנא הפיצו הודעה זו ואת המידע הכלול בה בתפוצה רחבה ככל האפשר, לא רק באמצעות דואר אלקטרוני, אלא גם דרך אתרי אינטרנט, בתקשורת הקונבנציונלית, מפה לאוזן וכיו"ב. להלן עוד כמה סוגים של פעולות מומלצות.

1. אנא שלחו מכתבי תמיכה ופקסים לכתובת שצוינה לעיל

2. מכתבים לרשויות

מומלץ מאוד לשלוח מכתבי מחאה, רצוי בפקס, אל הגורמים הבאים:

   מר אהוד ברק, שר הביטחון

 

   משרד הביטחון

 

   הקריה

 

   תל-אביב 64743.

 

   טל': 6975540 (03) או 6975423 (03)

 

   פקס: 6976711 (03)

 

   דוא"ל 

sar@mod.gov.il

    או 

pniot@mod.gov.il

רצוי לשלוח העתקים למפקדת הכלא, לכתובת:

   מפקדת כלא 400,

 

   ד"צ 02447

 

   צה"ל

 

  פקס: 9579389 (03)

עוד כתובת שימושית למשלוח פניות היא הפרקליט הצבאי הראשי:

   אביחי מנדלבליט

 

   הפרקליט הצבאי הראשי

 

   מִפְקדת הפרקליטות הצבאית הראשית

 

   ד"צ 9605

 

   צה"ל

 

  פקס: 5694526 (03)

חשוב במיוחד לשלוח מכתבי מחאה למפקד מיט"ב (לשעבר בקו"ם), כיוון שבידיו תימצא בסופו של דבר ההחלטה כמה פעמים נוספות ישבו הסרבנים\ות בכלא לפני שישוחררו סופית. אותו קצין אחראי גם להפעלתה של "וועדת המצפון":

   גדי אגמון

 

   מפקד מיט"ב

 

   תל-השומר

 

   ד"צ 02718

 

   צה"ל

 

  פקס: 7376052 (03)

להלן מכתב לדוגמה, שניתן להשתמש בו, או בטקסט שונה, במשלוח המכתבים. מומלץ בהחלטלהכניס בנוסח שינויים לפי ראות עיניכם:

   א.ג.נ.,

 

נודע לי כי [שם ומספר אישי], סרבן\ית מצפון, נשפט\ה על סירובו\ה המצפוני לשירות צבאי ומוחזק\ת ב[כלא 6 \ כלא 4 \ כלא 400] בגין סירובו\ה המצפוני לשרת בצבא.

כליאתם של סרבני מצפון דוגמת [שם] מהווה הפרה ברורה של החוק הבינלאומי ושל זכויות אדם בסיסיות.

על-כן אני פונה אליך בדרישה לשחרר את [שם] לאלתר, ולהימנע מכליאתו\ה בעתיד. כמו כן, אני פונה אליך בדרישה שתפעל למניעת הישנותם של מקרים דומים. על המערכת שבראשה אתה עומד לנהוג להבא כבוד אנושי בסיסי בסרבניות וסרבני מצפון, ובכל יצור אנוש.

בברכה,

נשמח מאוד לקבל העתקים מהמכתבים שנשלחים לכתובתsupport.refusers.israel@gmail.com כדי לוודא שהם מגיעים ליעדם

3. מכתבים לכלי תקשורת

כתיבה של מכתבים ומאמרי דעה בעיתונות והבעת דעה בעניין בתכניות מאזינים ברדיו יכולים לסייע למאמצינו להביא את עניינם של הכלואים לידיעת הציבור בארץ ולהפעיל לחץ, בעקיפין, אך ביעילות רבה, על רשויות הצבא להפסיק את כליאתם.
נמשיך לעדכן על התפתחויות נוספות.