מה יקרה אם
אני לא אתגייס?
מי גייס את
הגבינה שלי?
כמה חיילים צריך
כדי להחליף נורה?
של מי
הבטחון
הזה?
אל תתנו לנו רובים
גיוס לכולם—לא בבית ספרנו

יש מה לחקור, לא במשטרה

אנלין קיש, מרים הדר, סרגיי סנדלר, אמיר גבעול, בלהה גולן, אושרה, רותם, נמרוד ורענן הם חברים שלי ושל בתי. רובם ביקרו בביתנו אך מאז שהתברר שאנלין אלרגית לחתול שלנו פגישותנו מתקיימות בבתים אחרים. מאחדת אותנו – ואיתנו עוד כמה עשרות אזרחים מן השורה, מכל המקצועות ובקשת רחבה של גילאים – דאגה עמוקה מאוד מהתופעות המכוערות של התדרדרות החברה הישראלית לחברה מבוהלת, שטופת שנאה פחדנית, המוכנה לשים את כל יהבה על גורם מאחד ו"בטוח" אחד הנושא לשווא את השם "צבא ההגנה לישראל".

ביום א' שעבר בשעה שבע בבוקר פשטו שוטרי יס"מ על ביתה של אנלין ומרים, תושבות רמת השרון, דפקו גם על דלתו של סרגיי  בבאר שבע ושל אמיר בירושלים, החרימו פה ושם מחשבים של בני משפחה וניסו לאסוף ללא סמכות מחשבים של אירגון זכויות אדם. בסך הכל זומנו באותו יום שבעה מחברי האירגון הפמיניסטי "פרופיל חדש" לחקירה "תחת אזהרה" שהסתיימה בשחרור בערבות בתנאים מגבילים. אחר הצהרים הוציאה המשטרה הודעה מגוחכת שעל פיה "נעצרו חשודים בפרסום להשתמטות מצה"ל באינטרנט". בערב שינו השוטרים את טעמם: הם התקשרו בנימוס אל בלהה ואל רותם ותיאמו איתן מועד ל"חקירה" ביום ב' בבוקר. בסוף השבוע נערכו תיאומים עם "חשודים" נוספים. הם צפויים, כמו הראשונים, לשורה של שאלות על דעותיהם הפוליטיות והאזרחיות שהמקום הראוי להשיב עליהן הוא טורי הדעה בעתונים ובאינטרנט ולא חדרי החקירות.

תיזמון ה"פשיטה" המתוקשרת לערב יום הזיכרון לחללי צה"ל היה אמור להפעיל את בלוטות הזעם של הציבור הרחב כנגד מי שכבייכול אינם רוצים "לשאת בנטל" של השכול והכשלון המתמשך. אבל האמת היא שגם לנו בפרופיל חדש יש סיבה להיות מרוצות: על גבם של חברותינו וחברינו שעברו חוויה אישית לא סימפטית נבנה לנו קמפיין יח"צני שלא חלמנו עליו. מספר המתעניינים באתר שלנו www.newprofile.org הוכפל כמה עשרות מונים ומגיע לאלפים מדי יום. הודעות זעם ותמיכה זורמות מהארץ ומן העולם. הפגנת נשים תחת הסיסמה "כולנו פרופיל חדש" הוציאה מן השוטרים תגובה פבלובית כה מוגזמת באלימותה, עד שאפילו השופט ישי קינן מתח ביקורת חריפה על התנהלותם.

טענתנו המרכזית שוב אינה דורשת הוכחה. הצבא כבר שוב אינו סתם פרה קדושה אלא שור זועם שכל ביקורת עליו אחת דינה לרמיסה ברגל גסה. שום תחום אזרחי אינו חסין מפני המיליטריזציה הישראלית האימתנית, ואחרי עשרות שנים של "מינהל אזרחי" בשטחים הכבושים התעוררנו למצב שבו מערכת הבטחון שולטת ביד רמה על כל מערכות חיינו. רק בשבוע שעבר הגיב צה"ל בצפצוף ארוך על בקשת האוצר לקיים החלטה לקיצור שירות החובה. חינוך, גיור (!) ולאחרונה אפילו שפעת החזירים סופחו לאחריות הצבא על רקע אוזלת ידה של המערכת האזרחית. שטחי נדל"ן ענקיים ויוקרתיים, שמורות טבע ונתיבי תחבורה נשלטים בבלעדיות על ידי חיילים מקצועיים הנהנים מתנאי שירות מפנקים ותנאי גימלה חלומיים לקראת התברגותם בצמרת הכלכלה והמשטר. מה פלא שהמשטרה קפצה לדום כאשר הפרקליט הצבאי הראשי פנה אליה ודרש חקירה פלילית נגד אירגון השואף  – שומו שמיים – "לאזרח" את החברה בישראל?

עם קצת מזל, המהלך הזה צריך לפעול כבומרנג שיעורר סוף סוף חקירה בשאלות המהותיות שעד כה הצליח הצבא להשתיק: האם באמת הוא צריך להיות ענק כל כך ועשיר כל כך, לעומת האזרחים הלחוצים? האם באמת יש צורך בגיוס חובה של כל הצעירים (היהודים) או שאפשר להסתפק באלה מהם שרוצים ומתאימים להיות חיילים? האם המתגייסים אינם זכאים לשכר הוגן על מיטב שנותיהם? והאם אין שום דרך לחיות עם בני עמים אחרים באיזור אלא על ידי  בנית חומות, הקמת גטאות, והשפלה בכוח הנשק?

"פרופיל חדש" הפועלת זה עשר שנים דורשת חקירה אזרחית בכל השאלות האלה. הנסיון להשתקתה בחסות המשטרה הוא נפשע וחסר תוחלת כאחד.

 

לחקור כן, לא במשטרה. פירסום במעריב