מה יקרה אם
אני לא אתגייס?
מי גייס את
הגבינה שלי?
כמה חיילים צריך
כדי להחליף נורה?
של מי
הבטחון
הזה?
אל תתנו לנו רובים
גיוס לכולם—לא בבית ספרנו

תקופת כליאה שביעית לסרבן המצפון עומר סעד

- אנא הפיצו בתפוצה רחבה -

תקופת כליאה שביעית לסרבן המצפון עומר סעד, להלן פרטים מלאים ודרכי פעולה ותמיכה. 

 

עומר סעד, בן 18 מכפר מג'אר שבגליל, הגיע ביום ראשון 13.4.2014 ללשכת מיטב. עומר הצהיר שוב על סירובו לשרת בצבא מטעמים אידאולוגיים ומצפוניים. עם הגעתו ללשכה הוא הצהיר בפעם השביעית על סירובו ונשפט בלשכת לתקופת כליאה של 40 יום בכלא 4 שבצריפין. 

יצויין כי במהלך כליאתו השלישית והרביעית, נמנע ביקור עורכי דינו של עומר לכלא, כולל עורכי דין מפרופיל חדש, בטענה כי אינם מורשית להיכנס לכלא הצבאי! בעקבות החשיפה התקשורתית והטיפול המשפטי על ידי מרכז עדאלה, עומר נפגש עם עורכי דינו בכלא 6 במהלך הכליאה החמישית, ביום 16.3.14, והצבא ניסוג מהמניעה אולם נותרו קשיים בכניסת עורכי דין לכלא שאנו מנסים לאתר!
להלן קישור לחשיפה תקשורתית של עמירה הס בעניין בעיתון "הארץ".
הודעה לעיתונות מעדאלה.

עומר, הינו ערבי פלסטיני המשתייך לעדה הדרוזית, אשר בניגוד לחברה הערבית, נכפה עליה השירות הצבאי בשנת 1956, עקב החלטת ראש הממשלה דאז בן גוריון, שלאחריה שוגרו צווי גיוס לכל הצעירים הדרוזים. אותה החלטה לוותה בהתנגדות רצינית מטעמים רבים ביניהם היותם ערבים, שלא יכולים להילחם נגד עמם וכי יש להתייחס אליהם כאל שאר החברה הערבית הפלסטינית בתוך ישראל.(*לקריאה מורחבת בנושא יש לראות את האזכור דלמטה)

 עם כליאתו השביעית עומר הצהיר כי:

היום לרגל חג הפסח, חג האביב, חג החירות לפי המסורת היהודית - שלחו אותי לתקופת מאסר של 40 יום. אנשים שמדברים על חירות ועל יציאה ממצרים ועל העבדות משועבדי כעבדים למי שנותן להם פקודות.
אני החתום מטה, עומר זהראלדין סעד, פונה בהצהרה זו לדעת הקהל: התייצבתי לפני ארבעה חודשים בלשכת הגיוס והודעתי על סירובי לשרת בצה״ל.
נשפטתי שש פעמים, כל פעם ל-20 ימי מאסר, והיום נשפטתי בפעם השביעית באופן נקמני לתקופה של עוד 40 ימים בכלא.
כבר שנה וחצי עברו מאז שהכרזתי על סירובי לחוק גיוס חובה לעדה הדרוזית ועל סירובי לשרת בצה״ל במכתב ששלחתי לראש הממשלה ושר הבטחון של ישראל, ועדיין לא קבלתי שום תשובה.
היום אני נכנס לכלא בפעם השביעית ובקול רם מצהיר: אני עומר זהראלדין סעד מסרב לשרת בצה״ל ודורש לכבד את העקרונות שלי ולא להכריח אותי לנהוג בניגוד למצפוני. אני דורש את חירותי.
ואלה דבריי
למפקד ששפט אותי ל-40 יום בכלא:
כשאתה יושב ליד השולחן בליל הסדר ומתחיל לספר לילדים שלך את ההגדה, ומספר על פרעה - תסתכל במראה ותגלה אותו. יחי החופש!


עומר הצהיר על סירובו לשרת בצבא הישראלי, לפני כשנה וחצי, עת זומן לצו הראשון, בהצהרת סירובו מיום 26.10.2012 פירט את מניעיו לסירוב, כדלקמן:


לכבוד שר ה"ביטחון"; הנושא: סירוב לשרת בצבא

אני עומר זהר א-דין מחמד סעד מכפר מע'אר, החתום מטה, קיבלתי צו התייצבות בלשכת הגיוס ל-31 באוקטובר 2012, לבדיקת כשירות גופנית. אני מבקש להבהיר את הנקודות הבאות:
אני מסרב להתייצב לביצוע הבדיקות בהתאם לחוק שירות ביטחון הכפוי על עדתי הדרוזית.
אני מסרב מכיוון שאני אדם שוחר שלם ושנואה עלי האלימות על כל צורותיה; אני חושב שמוסד הצבא מבוסס על אלימות גופנית ונפשית. מאז שקיבלתי את צו ההתייצבות השתנו חיי, גברה בי עצבנות ומחשבותי התפזרו. נזכרתי באלפי תמונות זוועה; לא יכולתי לדמיין את עצמי לבוש במדי צבא ולוקח חלק בדיכוי עמי הפלסטיני ונלחם נגד אחיי הערבים.
אני מתנגד לגיוס לצה"ל ולכל צבא אחר מסיבות מצפוניות ולאומיות. שנוא עלי העוול ואני מתנגד לכיבוש. אני מתעב את הקנאות ושלילת החירויות. אני שונא את מי שעוצר ילדים וזקנים ונשים. אני מוסיקאי, מנגן בויולה, הופעתי במקומות רבים ויש לי חברים מוסיקאים ברמאללה, בג'נין, בשפרעם, בעילבון, ברומא, ובאתונה, בעמאן [רבת-עמון], בביירות, בדמשק, באוסלו, וכולנו מנגנים למען החירות, למען האנושיות והשלום. כלי-נשקנו הוא המוסיקה ואין ולא יהיה לנו כלי-נשק אחר.
אני שייך לעדה מופלית באמצעות חוק מפלה. איך אוכל להילחם נגד הקרובים לנו, בני משפחותינו בפלסטין, בסוריה, בירדן ובלבנון? איך אוכל להחזיק נשק נגד אחיי ובני עמי בפלסטין? כיצד אוכל להיות חייל המשרת במחסום קלנדיה או במחסום אחר ממחסומי הכיבוש כאשר אני עצמי חוויתי את עוולות המחסומים? איך אוכל למנוע מבן רמאללה לבקר את ירושלים עירו? כיצד אשמור על גדר ההפרדה הגזענית?
כיצד אוכל להיות סוהר לבני עמי, כאשר אני יודע, שרוב האסירים הם אסירי הצדק והחירות?
אני מנגן מוסיקה של שמחה, של חופש, של שלום צודק המבוסס על הפסקת התנחלויות ויציאת הכובשים מפלסטין והקמת מדינה פלסטינית עצמאית שבירתה ירושלים, שחרור כל האסירים מבתי הכלא ושיבת הפליטים המגורשים אל בתיהם.
רבים מצעירי עדתנו מצייתים לחוק שירות ביטחון – ומה הישגנו בכך? אפליה בכל התחומים, עוני בכפרים, הפקעת אדמותינו, אין תוכניות מיתאר, אין אזורי תעשייה. בכפרינו האחוז היחסי הנמוך ביותר באזורינו של בוגרי אוניברסיטאות. אחוז המובטלים בכפרינו הוא מן הגבוהים. חוק שירות הביטחון ניתק אותנו משורשינו הערביים.
בשנה זו אני עומד לסיים את בית הספר התיכון ואני מקווה להמשיך ללמוד באוניברסיטה. אני משוכנע שתנסו למנוע ממני לממש את שאיפותיי האנושיות, אבל אני מבטא אותן בקול רם: אני, עמר זהר א-דין מחמד סעד לא אהיה דלק למדורת המלחמה שלכם ולא אהיה חייל בצבאכם."

 

 

 

לקריאת הטקסט והצהרות אחרות של עומר קראו כאן.

 

מה אפשר לעשות?

1. הפצה

אנא הפיצו הודעה זו ואת המידע הכלול בה בתפוצה רחבה ככל האפשר, לא רק באמצעות דואר אלקטרוני, אלא גם דרך אתרי אינטרנט, רשתות חברתיות, בתקשורת הקונבנציונלית, מפה לאוזן וכיו"ב.

2. מכתבי תמיכה בסרבן

אנא שלחו מכתבי תמיכה בעומר, דרך כתובת האימייל messages2prison@newprofile.org ובנוסף לכתובת הכלא הנ"ל:

עומר סעד(מ.א. 08143090)
 
בסיס כליאה 394
ד"צ 02507,
צה"ל
פקס: 03-9575276 
טל: 03-9577559

כיוון ששלטונות הכלא הצבאי אינם מתמידים על העברת דואר לסרבנים באופן סדיר, אנו ממליצים לשלוח מכתבים גם דרך כתובת האימייל ואנו נדאג להעברתם במהלך הביקורים.

3. מכתבים לרשויות

מומלץ מאוד לשלוח מכתבי מחאה, רצוי בפקס, אל הגורמים הבאים:

מר משה יעלון, 
שר הביטחון
לשכת שר הביטחון
הקריה
תל-אביב 61909
פקס: 03-6962757
טל':  03-6975220
דוא"ל sar@mod.gov.il : או pniot@mod.gov.il

 

רצוי לשלוח העתקים למפקד הכלא, לכתובת:

מפקד כלא 4
בסיס כליאה 394
ד"צ 02507,
פקס: 03-9575276 
טל: 03-9577559


עוד כתובת שימושית למשלוח פניות היא הפרקליט הצבאי הראשי:

תא"ל דני עפרוני,
הפרקליט הצבאי הראשי
מִפְקדת הפרקליטות הצבאית הראשית
ד"צ 9605, צה"ל
פקס: 03-5694526

 

חשוב במיוחד לשלוח מכתבי מחאה למפקד מיטב, כיוון שבידיו תימצא בסופו של דבר ההחלטה כמה פעמים נוספות ישבו הסרבנים\ות בכלא לפני שישוחררו סופית. אותו קצין אחראי גם להפעלתה של "וועדת המצפון":

אל"מ גיל בן שאול,
מפקד יחידת מיטב
תל-השומר
ד"צ 02718
צה"ל
פקס: 03-7376033

 

:: ניתן לשלוח פקס דרך האינטרנט באתר פרי פקס ::

להלן מכתב לדוגמה, שניתן להשתמש בו, או בטקסט שונה, במשלוח המכתבים. מומלץ בהחלט להכניס בנוסח שינויים לפי ראות עיניכם:

א.ג.נ.

נודע לי כי עומר סעד (מ.א. 08143090), סרבן מצפון לשירות צבאי, סירב לשרת בצבא ונכלא בפעם השביעית לתקופת 40 יום בכלא 4 בצריפין.
כליאתם של סרבני מצפון דוגמת עומר סעד מהווה הפרה ברורה של החוק הבינלאומי ושל זכויות אדם בסיסיות. מדובר בהרשעה חוזרת של אדם על עבירה שכבר נשפט לגביה, עניין הפוגע קשות בשלטון החוק ובדין הבינלאומי הרואה בכליאה חוזרת כמעצר שרירותי.
על-כן אני פונה אליך בדרישה לשחרר את עומר סעד לאלתר, ולהימנע מכליאתו בעתיד. כמו כן, אני פונה אליך בדרישה שתפעל למניעת הישנותם של מקרים דומים. על המערכת שבראשה אתה עומד לנהוג בכבוד בסיסי בסרבניות וסרבני מצפון, ובכל באי עולם.

בברכה,

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

נמשיך לעדכן על התפתחויות נוספות.

תודה על תמיכתכם,

צוות פרופיל חדש